
Z policyjnych statystyk wynika, że z roku na rok rośnie liczba osób, które zgłaszają się z wnioskiem o wydanie pozwolenia na posiadanie broni. W Polsce procedura związana z uzyskaniem takiego zezwolenia jest czasochłonna i wiążę się z różnego rodzaju kosztami. Sprawdź, jakie warunki musisz spełnić, aby uzyskać pozwolenie na broń oraz w jaki sposób prawidłowo przechowywać pistolety, strzelby i amunicję.
Posiadanie broni w Polsce – najważniejsze przepisy
Ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa publicznego, w Polsce obowiązuje tzw. reglamentacyjny model dostępu do broni palnej i amunicji. Oznacza to, że osoby, które chcą w legalny sposób korzystać z wymienionych wyżej przedmiotów, muszą w pierwszej kolejności uzyskać odpowiednie zezwolenie. Kwestie dotyczące wydawania pozwoleń na broń, a także nabywania, rejestracji i przechowywania strzelb, pistoletów i karabinów, uregulowane zostały na mocy przepisów ustawy z 21 maja 1999 r. o broni i amunicji.
Wspomniana wyżej ustawa zawiera też regulacje dotyczące karania przestępstw związanych m.in. z nielegalnym posiadaniem broni czy jej niewłaściwym zabezpieczeniem. Warto pamiętać, że jej przepisy dotyczą nie tylko broni palnej i pneumatycznej, lecz również miotaczy gazu, broni przeznaczonej do walki wręcz oraz innych narzędzi i przedmiotów, których używanie może stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia.
Rodzaje zezwoleń
Z oficjalnych statystyk wynika, że w Polsce legalną broń posiada już ponad pół miliona osób. Większość wydawanych zezwoleń dotyczy strzelb i pistoletów wykorzystywanych w celach łowieckich, sportowych, szkoleniowych i kolekcjonerski. Warto jednak dodać, że zezwolenie na broń mogą uzyskać także osoby, które chcą jej używać do ochrony osobistej, zabezpieczenia mienia, czy też przygotowywania rekonstrukcji historycznych.
Jakie warunki należy spełnić, aby zdobyć pozwolenie na broń?
Pozwolenie na broń jest wydawane w drodze decyzji administracyjnej, przez Komendanta Wojewódzkiego Policji. Żołnierze zawodowi z wnioskiem zgłaszają się natomiast do Komendanta Żandarmerii Wojskowej. Przepisy ustawy przewidują, że osoby ubiegające się o wydanie takiego zezwolenia, muszą:
- mieć ukończone 21 lat,
- posiadać miejsce stałego zamieszkania w Polsce,
- mieć pełną zdolność do czynności prawnych,
- uzyskać orzeczenia lekarskie i psychologiczne, wskazujące na brak przeciwwskazań do korzystania z broni,
- uzyskać pozytywną opinię dzielnicowego,
- zdać teoretyczny i praktyczny egzamin uprawniający do posiadania broni.
Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami zezwolenia na broń nie mogą otrzymać osoby cierpiące na choroby psychiczne, uzależnione od alkoholu i narkotyków, a także takie, które zostały skazane prawomocnym wyrokiem sądu za umyślnie popełnione przestępstwa.
Jak przygotować wniosek?
We wniosku należy wskazać, jakiego rodzaju broni ma dotyczyć zezwolenie oraz w jakim celu będzie ona wykorzystywana. Do tak przygotowanego podania wnioskodawca powinien dołączyć m.in.:
- uzyskane orzeczenia lekarskie i psychologiczne,
- kopię dowodu osobistego,
- potwierdzenie dokonania opłaty skarbowej,
- inne wymagane zaświadczenia i licencje.
Pozwolenie na broń do ochrony osobistej
Procedura związana z uzyskaniem pozwolenia na broń do ochrony osobistej jest bardzo skomplikowana. Wniosek należy bowiem uzupełnić o dokumentację potwierdzającą istnienie stałego oraz realnego zagrożenia dla życia, zdrowia lub mienia. Obowiązujące obecnie przepisy przewidują, że osoby, które otrzymały takie zezwolenie, raz na 5 lat muszą dostarczyć do właściwego organu Policji zaświadczenia lekarskie i psychologiczne, potwierdzające możliwość dysponowania bronią palną.
Pozwolenie na broń kolekcjonerską lub pamiątkową
Nieco mniej skomplikowana jest procedura związana z uzyskaniem pozwolenia na broń kolekcjonerską lub pamiątkową. W takim przypadku do wniosku należy dołączyć zaświadczenie potwierdzające uczestnictwo w stowarzyszeniu o charakterze kolekcjonerskim lub też dokument wskazujący na nabycie konkretnego egzemplarza broni w formie spadku lub darowizny.
Pozwolenie na broń sportową lub szkoleniową
Osoby, które chcą korzystać z broni w celach sportowych, powinny uzupełnić wniosek o zaświadczenie z klubu lub stowarzyszenia o charakterze strzeleckim, a także dokument wydany przez Polski Związek Strzelectwa Sportowego, potwierdzający odpowiednie kwalifikacje. W przypadku broni wykorzystywanej w celach szkoleniowych, do wniosku dołącza się zaświadczenia potwierdzające posiadanie uprawnień do prowadzenia kursów o charakterze strzeleckim.
Ile kosztuje pozwolenie na broń?
Uzyskanie zezwolenia na posiadanie broni wiąże się z różnego rodzaju wydatkami. Oprócz opłaty skarbowej, wynoszącej ok. 250 zł, konieczne jest także pokrycie kosztów związanych z:
- przystąpieniem do egzaminu,
- uzyskaniem wymaganych dokumentów i licencji,
- wydaniem zaświadczeń lekarskich i psychologicznych.
Łączne koszty związane z otrzymaniem pozwolenia na broń nie powinny jednak przekraczać 2500 zł.
Posiadanie broni w Polsce – co jeszcze musisz wiedzieć?
Ustawa o broni i amunicji wskazuje nie tylko na zasady wydawania pozwoleń, ale także warunki przechowywania tego rodzaju przedmiotów. Aby nie narazić się na odpowiedzialność karną osoby, które posiadają pistolet, powinny trzymać go w sejfie, spełniającym wymogi normy PN-EN 14450. W przypadku strzelb myśliwskich warto skorzystać z szafy na broń o klasie bezpieczeństwa S1 lub wyższej. Egzemplarze kolekcjonerskie i pamiątkowe, pozbawione cech użytkowych, mogą być z kolei przechowywane w specjalnej gablocie. Pamiętaj również, że warunki w jakich trzymasz broń i amunicję, powinny być także zgodne z zaleceniami producenta.