Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Jak uzyskać pozwolenie na broń?
Jak uzyskać pozwolenie na broń?

Z policyjnych statystyk wynika, że z roku na rok rośnie liczba osób, które zgłaszają się z wnioskiem o wydanie pozwolenia na posiadanie broni. W Polsce procedura związana z uzyskaniem takiego zezwolenia jest czasochłonna i wiążę się z różnego rodzaju kosztami. Sprawdź, jakie warunki musisz spełnić, aby uzyskać pozwolenie na broń oraz w jaki sposób prawidłowo przechowywać pistolety, strzelby i amunicję.

Posiadanie broni w Polsce – najważniejsze przepisy

Ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa publicznego, w Polsce obowiązuje tzw. reglamentacyjny model dostępu do broni palnej i amunicji. Oznacza to, że osoby, które chcą w legalny sposób korzystać z wymienionych wyżej przedmiotów, muszą w pierwszej kolejności uzyskać odpowiednie zezwolenie. Kwestie dotyczące wydawania pozwoleń na broń, a także nabywania, rejestracji i przechowywania strzelb, pistoletów i karabinów, uregulowane zostały na mocy przepisów ustawy z 21 maja 1999 r. o broni i amunicji.

Wspomniana wyżej ustawa zawiera też regulacje dotyczące karania przestępstw związanych m.in. z nielegalnym posiadaniem broni czy jej niewłaściwym zabezpieczeniem. Warto pamiętać, że jej przepisy dotyczą nie tylko broni palnej i pneumatycznej, lecz również miotaczy gazu, broni przeznaczonej do walki wręcz oraz innych narzędzi i przedmiotów, których używanie może stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia.

Rodzaje zezwoleń

Z oficjalnych statystyk wynika, że w Polsce legalną broń posiada już ponad pół miliona osób. Większość wydawanych zezwoleń dotyczy strzelb i pistoletów wykorzystywanych w celach łowieckich, sportowych, szkoleniowych i kolekcjonerski. Warto jednak dodać, że zezwolenie na broń mogą uzyskać także osoby, które chcą jej używać do ochrony osobistej, zabezpieczenia mienia, czy też przygotowywania rekonstrukcji historycznych.

Sejf antywłamaniowy - Szafa na broń S1 VALBERG Arsenał 1433 KL zamek kluczowy

Jakie warunki należy spełnić, aby zdobyć pozwolenie na broń?

Pozwolenie na broń jest wydawane w drodze decyzji administracyjnej, przez Komendanta Wojewódzkiego Policji. Żołnierze zawodowi z wnioskiem zgłaszają się natomiast do Komendanta Żandarmerii Wojskowej. Przepisy ustawy przewidują, że osoby ubiegające się o wydanie takiego zezwolenia, muszą:

 • mieć ukończone 21 lat,
 • posiadać miejsce stałego zamieszkania w Polsce,
 • mieć pełną zdolność do czynności prawnych,
 • uzyskać orzeczenia lekarskie i psychologiczne, wskazujące na brak przeciwwskazań do korzystania z broni,
 • uzyskać pozytywną opinię dzielnicowego,
 • zdać teoretyczny i praktyczny egzamin uprawniający do posiadania broni.

Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami zezwolenia na broń nie mogą otrzymać osoby cierpiące na choroby psychiczne, uzależnione od alkoholu i narkotyków, a także takie, które zostały skazane prawomocnym wyrokiem sądu za umyślnie popełnione przestępstwa.

Jak przygotować wniosek?

We wniosku należy wskazać, jakiego rodzaju broni ma dotyczyć zezwolenie oraz w jakim celu będzie ona wykorzystywana. Do tak przygotowanego podania wnioskodawca powinien dołączyć m.in.:

 • uzyskane orzeczenia lekarskie i psychologiczne,
 • kopię dowodu osobistego,
 • potwierdzenie dokonania opłaty skarbowej,
 • inne wymagane zaświadczenia i licencje.

Pozwolenie na broń do ochrony osobistej

Procedura związana z uzyskaniem pozwolenia na broń do ochrony osobistej jest bardzo skomplikowana. Wniosek należy bowiem uzupełnić o dokumentację potwierdzającą istnienie stałego oraz realnego zagrożenia dla życia, zdrowia lub mienia. Obowiązujące obecnie przepisy przewidują, że osoby, które otrzymały takie zezwolenie, raz na 5 lat muszą dostarczyć do właściwego organu Policji zaświadczenia lekarskie i psychologiczne, potwierdzające możliwość dysponowania bronią palną.

Pozwolenie na broń kolekcjonerską lub pamiątkową

Nieco mniej skomplikowana jest procedura związana z uzyskaniem pozwolenia na broń kolekcjonerską lub pamiątkową. W takim przypadku do wniosku należy dołączyć zaświadczenie potwierdzające uczestnictwo w stowarzyszeniu o charakterze kolekcjonerskim lub też dokument wskazujący na nabycie konkretnego egzemplarza broni w formie spadku lub darowizny.

Pozwolenie na broń sportową lub szkoleniową

Osoby, które chcą korzystać z broni w celach sportowych, powinny uzupełnić wniosek o zaświadczenie z klubu lub stowarzyszenia o charakterze strzeleckim, a także dokument wydany przez Polski Związek Strzelectwa Sportowego, potwierdzający odpowiednie kwalifikacje. W przypadku broni wykorzystywanej w celach szkoleniowych, do wniosku dołącza się zaświadczenia potwierdzające posiadanie uprawnień do prowadzenia kursów o charakterze strzeleckim.

Sejf antywłamaniowy - Szafa na broń S1 VALBERG Arsenał 1423 KL zamek kluczowy

Ile kosztuje pozwolenie na broń?

Uzyskanie zezwolenia na posiadanie broni wiąże się z różnego rodzaju wydatkami. Oprócz opłaty skarbowej, wynoszącej ok. 250 zł, konieczne jest także pokrycie kosztów związanych z:

 • przystąpieniem do egzaminu,
 • uzyskaniem wymaganych dokumentów i licencji,
 • wydaniem zaświadczeń lekarskich i psychologicznych.
   

Łączne koszty związane z otrzymaniem pozwolenia na broń nie powinny jednak przekraczać 2500 zł.

Posiadanie broni w Polsce – co jeszcze musisz wiedzieć?

Ustawa o broni i amunicji wskazuje nie tylko na zasady wydawania pozwoleń, ale także warunki przechowywania tego rodzaju przedmiotów. Aby nie narazić się na odpowiedzialność karną osoby, które posiadają pistolet, powinny trzymać go w sejfie, spełniającym wymogi normy PN-EN 14450. W przypadku strzelb myśliwskich warto skorzystać z szafy na broń o klasie bezpieczeństwa S1 lub wyższej. Egzemplarze kolekcjonerskie i pamiątkowe, pozbawione cech użytkowych, mogą być z kolei przechowywane w specjalnej gablocie. Pamiętaj również, że warunki w jakich trzymasz broń i amunicję, powinny być także zgodne z zaleceniami producenta.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl