Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Apteczka w zakładzie pracy – co powinno się w niej znajdować?
Apteczka w zakładzie pracy – co powinno się w niej znajdować?

Nawet bardzo restrykcyjnie przestrzegane zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, nie są w stanie uchronić pracowników przed mniejszą czy większą kontuzją czy urazem. Z tego względu obowiązkowym wyposażeniem każdego zakładu jest apteczka pierwszej pomocy. Jakie powinno być wyposażenie apteczki w zakładzie pracy? Jak wiele takich elementów powinno znajdować się w przedsiębiorstwie?

Co oczywiste, w każdej firmie konieczne jest pełne wdrożenie zasad BHP. Przeszkolenie pracowników, skontrolowanie ich wiedzy i umiejętności, a także zapewnienie im ochronnych warunków przy wykonywaniu działań to obowiązek każdego pracodawcy. Jednym z elementów poprawnego BHP jest ogólnodostępna apteczka w zakładzie pracy.

Apteczka metalowa AP 3/S

Apteczka pierwszej pomocy – wyposażenie

Wyposażenie apteczki w zakładzie pracy to podstawowa kwestia związana z zachowaniem bezpieczeństwa w firmie. Odpowiednio przygotowana apteczka pierwszej pomocy umożliwia przeprowadzenie działań resuscytacyjnych czy tamowania krwi nawet w najtrudniejszych przypadkach. Zwróć uwagę na to, że szybka reakcja i dobrze przeprowadzona pierwsza pomoc może uratować komuś życie!

Co powinno znajdować się w apteczce w zakładzie pracy? Przepisy tego dokładnie nie precyzują i obowiązek dobrania elementów w apteczce spada na pracodawcę. Jej skład powinien być skonsultowany z lekarzem medycyny pracy. Jakie jest standardowe wyposażenie apteczki w zakładzie pracy?

  • Bandaże i opatrunki różnego rodzaju – elastyczne, uciskowe, różnego rodzaju kompresy na skórę.
  • Nożyczki – do odpowiedniego docięcia bandaży czy plastrów.
  • Plastry – w zależności od charakteru firmy, mogą mieć różne właściwości i zastosowanie.
  • Chusty trójkątne – do ogrzewania lub ochładzania poszkodowanych.
  • Sól fizjologiczna – stosowana m.in. przy przemywaniu ran.
  • Koc termiczny ratunkowy – to istotny element przy akcji ratowniczej.
  • Kompres do oczu – ważne np. w zakładach chemicznych, gdzie może dojść do podrażnienia oczu.
  • Instrukcja udzielania pierwszej pomocy
     

W niektórych przypadkach zawartość punktu pierwszej pomocy rozszerzana jest również o defibrylator i instrukcję postępowania z tym urządzeniem. Co ważne, apteczka pierwszej pomocy w firmie powinna być dostosowana wyposażeniem do charakterystyki pracy. Inne wyposażenie będzie miała apteczka do biura, a inne element ochronny w zakładach chemicznych.

Apteczka metalowa AP 2

Ile apteczek powinno się znajdować w zakładzie pracy?

Tutaj również przepisy nie są precyzyjne. Wytyczne dotyczące BHP wskazują, że apteczka w zakładzie pracy powinna znajdować się możliwie blisko punktów wykonywania obowiązków zawodowych. Minimalna odległość nie jest jednak określona. Najlepiej skonsultować ją z lekarzem medycyny pracy.

Przyjmuje się jednak, że warto mieć w zakładzie pracy od kilkunastu do kilkudziesięciu (a w przypadku bardzo dużych firm nawet kilkaset) apteczek pierwszej pomocy. W ten sposób pracownicy w newralgicznych punktach zawsze będą mieli dostęp do niezbędnych produktów. Jednak apteczka na kilkunastu pracowników to przyjęty standard, jednak warto skonsultować liczbę ze specjalistą od BHP i wspomnianym lekarzem medycyny pracy.

Apteczka metalowa AP 3

Gdzie umieścić apteczkę w pracy?

Apteczka pierwszej pomocy w zakładzie pracy powinna być przede wszystkim umieszczona w taki sposób, aby umożliwić proste i skuteczne dojście do jej zawartości. Nie może być więc zamknięta na kłódkę, umieszczona zbyt wysoko czy z dala od taśm produkcyjnych czy stołów warsztatowych. Najlepiej zainstalować ją na ścianach, w okolicy wykonywania pracy, wykorzystując do tego szafki na klucz, które jednak są zawsze otwarte w godzinach działania zakładu.

Apteczka w zakładzie pracy może znajdować się w specjalnych, metalowych obudowach oznaczonych międzynarodowym symbolem ratownictwa – białym krzyżem na zielonym tle. Przykładem takiej szafki jest apteczka metalowa AP 1 (trwała, spełniająca międzynarodowe normy bezpieczeństwa) czy posiadająca przeźroczyste drzwi apteczka metalowa AP 1/S (dzięki niej każdy pracownik widzi co znajduje się w szafce).

Zwróć także uwagę na to, aby apteczka pierwszej pomocy była zawsze na bieżąco uzupełniania. Wydelegowany w firmie pracownik musi odpowiadać za jej stan i to, aby zawarte w niej produkty miały termin przydatności zgodny z bieżącym stanem. Pamiętaj, że pracodawca odpowiada za bezpieczeństwo i higienę w swoim zakładzie pracy, a elementem BHP są właśnie dobrze dobrane, trwałe i skuteczne apteczki pierwszej pomocy.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl