Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Recepcja wizytówką firmy i hotelu. Jak powinna wyglądać?
Recepcja wizytówką firmy i hotelu. Jak powinna wyglądać?

Każdy przynajmniej raz w życiu nocował w jakimś hotelu. Na pewno więc dało się zauważyć, że nieodłącznym elementem każdego hotelu jest recepcja hotelowa – pomieszczenie, do którego się trafia, wchodząc z zewnątrz do hotelu. Recepcje mają jednak nie tylko hotele, motele czy pensjonaty. Mają je też firmy, przychodnie, szpitale. Odpowiedni wygląd recepcji jest więc bardzo ważny. Jak powinna wyglądać recepcja w hotelu czy innym miejscu?

Dlaczego recepcja w hotelu jest tak istotna?

Recepcja jest swego rodzaju wizytówką miejsca, w którym się znajduje. To pierwsze pomieszczenie, do którego trafia klient wchodzący do hotelu, firmy czy przychodni. Jej odpowiedni wygląd jest więc bardzo ważny, bo to recepcja tworzy pierwsze wrażenie klienta. Jeśli jest niechlujna – klient od razu wyrobi sobie takie zdanie o firmie. Ponadto recepcja jest także ważna dla pracujących w niej osób. Uporządkowana lada recepcyjna oraz dokumentacja pozwala na sprawną obsługę klientów. Nikt nie chce przy kliencie szukać wszędzie jakiegoś dokumentu czy długopisu. Klient też lubi być szybko obsłużony, więc w recepcji zawsze powinien panować porządek.

Szafa metalowa biurowa SBM 212 M aktowa RODO 199x120x43.5cm

Nowoczesna recepcja - jak powinna wyglądać?

Nie ma jednego przepisu dla wszystkich recepcji i nie ma ich dwóch takich samych. Wygląd recepcji, zarówno lady, jak i zabudowy zależy od wielu czynników. Przede wszystkim najważniejszy jest rodzaj miejsca, a także panujący w nim styl aranżacji wnętrz. Czy jest to luksusowy hotel dla ważnych gości biznesowych i bogatych, czy mniejszy hotelik dla turystów? Ma dwie gwiazdki czy 5 gwiazdek, basen i SPA? W każdym hotelu panują inne zasady stylistyczne. Tak samo jest w każdej firmie i innym miejscu. Styl recepcji musi być spójny ze stylem wszystkich wnętrz hotelowych i pokoi. Meble zaś muszą być trwałe i estetyczne, aby służyły przez lata. Każdy właściciel hotelu czy innego miejsca może wybrać sobie styl, który określa kolorystyka, rodzaj mebli czy dodatki. Najpopularniejsze style, to:

  • recepcja loftowa – w stylu dawnych fabryk;
  • nowoczesna recepcja minimalistyczna – z niewielką ilością stonowanych dodatków i meblami w bieli i czerni z nowoczesnych i trwałych materiałów;
  • recepcja glamour – z przepychem, z wykorzystaniem materiałów najwyższej jakości, metali szlachetnych, szkła i grubych tkanin;
  • recepcja rustykalna – nawiązująca do wiejskiego, sielskiego charakteru, doskonałe we dworkach, gospodarstwach agroturystycznych i pensjonatach w stylu retro;
  • recepcja eko – także nowoczesna recepcja, gdzie korzysta się tylko z naturalnych materiałów, jak drewno, bawełna oraz pochodzących z recyklingu;
  • recepcja w stylu prowansalskim lub angielskim – ze stylowymi meblami i dodatkami charakterystycznymi dla danego regionu.
 

Style oczywiście mogą się przenikać, można też dodać szczegółów je wyróżniających. Wybierając styl, należy pamiętać zarówno o komforcie klientów, jak i obsługi.

Metalowa nadstawka Sbm 405 do szaf biurowych na dokumenty

Jak wybrać wyposażenie recepcji?

Najważniejszym elementem wyposażenia recepcji jest lada recepcyjna. Musi ona być wygodna zarówno dla pracownika, jak i klienta. Musi się na niej zmieścić także sporo rzeczy – komputer, drukarka, narzędzia i materiały biurowe, a także musi znaleźć się miejsce na wypełnianie i podpisywanie dokumentów czy na czytnik kart płatniczych, kasę fiskalną i ulotki hotelowe. Warto, by lada recepcyjna była od wewnątrz wyposażona w szafki i szuflady, w których wszystkie niezbędne drobiazgi będą pod ręką. Ponadto recepcja hotelowa musi posiadać liczne schowki – na klucze czy dokumentację. Poza ladą i schowkami warto wstawić w recepcji także szafy biurowe i gabloty, w których mogą stanąć różne pamiątki, dekoracje czy nagrody otrzymane przez hotel, co wzbudzi szacunek klientów i od razu wyrobi dobre zdanie o hotelu. Recepcja w hotelu może też być miejscem do chwili relaksu. Można umieścić w niej np. biblioteczkę z książkami czy czasopismami oraz fotele i stolik, by klienci mogli sobie poczytać, choćby czekając na swoją kolej do zameldowania się. Bardzo często przydatnym elementem są także szafki na akta.

Szafa metalowa biurowa Sbm 210 drzwi chowane

Materiały wykonania mebli należy wybierać pod kątem łatwości utrzymania w czystości, a także trwałości.  Półki i szafki najczęściej są drewniane, ale mogą także być metalowe (ze stali nierdzewnej), fornirowe czy szklane. Jeśli chodzi o kolory, szafka hotelowa drewniana najczęściej będzie beżowa lub brązowa, ale można też postawić na czarne i białe. Stalowe meble będą oczywiście szare. W bardzo małej recepcji znakomicie sprawdzi się szkło, które optycznie powiększa wnętrze. Szkło i stal to materiały najczęściej wybierane w nowoczesnych wnętrzach. Pamiętajmy jednak, że recepcja hotelowa jest miejscem, w którym panuje zwykle wzmożony ruch, a do tego ludzie wchodzą tam z zewnątrz, gdzie bywa różnie z pogodą. Zabrudzenia wnoszone z zewnątrz to codzienność, dlatego łatwość sprzątania trzeba tutaj postawić na pierwszym miejscu. Meble muszą być poustawiane tak, aby poruszanie się po recepcji było wygodne i komfortowe. Meble do recepcji powinny więc być dopasowane do stylu i specyfiki wnętrza, aby każdy dzień w niej był komfortowy - zarówno dla pracowników, jak i klientów.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl