Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
Jak urządzić lobby gabinetu weterynaryjnego?
Jak urządzić lobby gabinetu weterynaryjnego?

Gabinet weterynaryjny musi wzbudzać zaufanie klienta już od progu. W tym celu należy zwrócić szczególną uwagę na sposób, w jaki projektuje się lobby w swojej klinice. Oprócz podstawowych mebli należy też zadbać o ich odpowiednie rozmieszczenie. Ważnym aspektem jest również zadbanie o minimalne wymiary lobby. Na co warto zwracać uwagę podczas urządzania poczekalni w gabinecie weterynaryjnym? W tym poradniku znajdziesz szczegółowe informacje związane z tym tematem.

Lobby gabinetu weterynaryjnego — jakie są wymogi?

Zanim rozpoczniesz planowanie przestrzeni i wybór mebli, musisz zapoznać się z wymogami prawnymi. Informacje na ten temat możesz znaleźć w ustawie z dnia 18 grudnia 2003 roku o zakładach leczniczych dla zwierząt (Dz. U. z 2004 r. Nr 11, poz. 95).

Pierwsza ważna informacja, która znajduje się w dokumencie to wymóg dotyczący budynku, w którym może znajdować się gabinet. Ustawa mówi, że klinika powinna mieścić się w odrębnym budynku lub lokalu, lub stanowić jego wyodrębnioną część.

Sama poczekalnia zaś powinna znajdować się na poziomie terenu lub w suterenie. W drugim przypadku właściciel zobowiązany jest do zapewnienia dostępu do naturalnego światła, dopasowanego do rodzaju świadczonych usług.

W dalszej części ustawy można też znaleźć dodatkowe informacje. Gabinet weterynaryjny powinien mieć osobne wejście, które prowadzi bezpośrednio do pomieszczeń obecnych w klinice. Dokument zwraca też uwagę na to, że podłoga w gabinecie powinna być wykonana z materiałów trwałych, odpornych na wilgoć oraz łatwych w czyszczeniu.

Podobnie jak posadzka, inne elementy obecne w lobby gabinetu weterynaryjnego również powinny być wytrzymałe i wykonane z materiałów, które można w łatwy sposób utrzymać w czystości. Ostatnim ważnym wpisem jest ten dotyczący przechowywania dokumentów. Powinny być one zabezpieczone przed dostępem osób nieupoważnionych.

Jak duża powinna być poczekalnia w gabinecie weterynarza?

Rozporządzenie reguluje też minimalną powierzchnię wszystkich pomieszczeń w miejscu zajmującym się leczeniem zwierząt. W dokumencie znajduje się informacja, że powierzchnia lobby gabinetu powinna wynosić co najmniej 8 m2. Wpis ten odnosi się do placówek, które posiadają tylko jedno pomieszczenie gabinetowe. W przypadku prowadzenia kliniki dla zwierząt poczekalnia musi mieć minimum 12 m2.

Nie da się ukryć, że wyżej opisane wymogi są dość rygorystyczne. Nie oznacza to jednak, że w tak ograniczonym metrażu niemożliwym jest stworzenie estetycznej, a jednocześnie funkcjonalnej poczekalni. Jeśli więc chcesz świadczyć swoje usługi na niewielkiej przestrzeni, trafiłeś w dobre miejsce. Pora przejść najważniejszego punktu niniejszego poradnika. Jakie elementy są niezbędne w fachowej poczekalni?

Co powinno znaleźć się w poczekalni?

Jak wspomnieliśmy na początku, gabinet weterynaryjny powinien być zaprojektowany w taki sposób, by prezentował się schludnie. Niezbędnym jest również, aby pomieszczenie spełniało warunki określone w prawie. To, o czym warto pamiętać podczas projektowania to komfort zwierząt oraz ich właściciel.

W związku z tym, pierwszym rodzajem mebli, o którym warto pamiętać, są kanapy i fotele. Bez tego typu elementów trudno wyobrazić sobie komfortowe oczekiwanie na wizytę u weterynarza. Naturalnie, w poczekalni warto też umieścić niewielkie stoliki, na których znajdą się gazety czy czasopisma tematyczne. Oczekiwanie na spotkanie ze specjalistą czasem zajmuje dłuższą chwilę. Warto więc zadbać o komfort swoich klientów.

We wszelkiego rodzaju punktach usługowych ważna jest także lada recepcyjna. Jeśli poczekalnia ma większy metraż, można zdecydować się na zakup modelu okrągłego. Z kolei w mniejszych przestrzeniach dużo lepiej sprawdzają się proste, nowoczesne zabudowy. Lady recepcyjne powinny znajdować się w miejscu widocznym dla wszystkich klientów np. blisko wejścia. Dla przykładu, w niektórych gabinetach ten mebel umieszcza się na środku pomieszczenia.

Skoro wspomnieliśmy o ladzie, warto też wyróżnić fotel, znajdujący się przy stanowisku. Obsługa recepcji jest pracą siedzącą, więc w tym przypadku również należy zwrócić uwagę na komfort pracownika. Fotele obrotowe w poczekalni kliniki weterynaryjnej powinny być stabilne, posiadać kółka i możliwość regulacji wysokości. Identyczne parametry dotyczą innych krzeseł obecnych w gabinecie. Z mebli biurowych tego typu korzysta się zdecydowanie wygodniej.

Uwzględniliśmy już wygodę klientów i obecność stanowiska do ich obsługi. Warto więc wrócić do jeszcze jednego punktu pochodzącego z wymogów prawnych, czyli… sposobu przechowywania dokumentacji. W tym celu dobrym pomysłem będzie zainwestowanie w szafki na klucz, półki lub sejf do zabudowy. W meblach tego typu można bezpiecznie przechowywać nie tylko segregatory z fakturami, ale też dane pacjentów. Tego typu elementy mogą również służyć do przechowywania prywatnych rzeczy pracowników, co z pewnością ułatwi im codzienne funkcjonowanie. Szafy na dokumenty powinny być wykonane z solidnych materiałów i pasować do ogólnej estetyki pomieszczenia.

Szafa na dokumenty niejawne MS1M/A 150 klasa A

Jakie meble wybrać do lobby w gabinecie weterynarii?

Projekt praktycznego i eleganckiego lobby w lecznicy dla zwierząt powinien zakładać zakup mebli o konkretnej specyfikacji. Bez względu na to, czy chodzi o przechowywanie dokumentów, czy wygodę zwierzaka i opiekuna, należy przyjąć takie same wymogi. Do najważniejszych należą:

  • odporność na wilgoć — kanapy i siedziska powinny być wykonane z tkanin, które nie absorbują wody. Dzięki temu będzie łatwiej zachować czystość w gabinecie.
  • trwałość konstrukcji — wszystkie powierzchnie powinny być też odporne na uszkodzenia mechaniczne, o które łatwo w przypadku psich i kocich pazurów.
  • jakość wykonania — im lepszej jakości są meble w gabinecie, tym dłużej będą służyć i dobrze się prezentować. Solidna konstrukcja jest też gwarantem bezpieczeństwa, zarówno zwierzęcych pacjentów, jak i ich właścicieli.
  • sterylność — dodatkowym aspektem, o którym warto pamiętać, jest możliwość dezynfekcji mebli w pomieszczeniu. Ma to znaczenie nie tylko w obliczu pandemii koronawirusa, ale również z uwagi na charakter pomieszczenia. Dotyczy to zarówno sejfu do zabudowy, jak i blatu lady recepcyjnej.

W poczekalni konieczne są więc meble dobrej jakości, dostosowane do obecności zwierząt.

Sejf antywłamaniowy S1 VALBERG Arsenał 25 KL zamek kluczowy

Jakie jeszcze meble przydadzą się w poczekalni weterynarza?

W niektórych punktach leczniczych dla zwierząt oferuje się nie tylko usługi weterynaryjne. Jeśli chcesz otworzyć klinikę w budynku o większym metrażu, warto zastanowić się nad jednoczesnym prowadzeniem sklepu zoologicznego. W takim miejscu klient może natychmiast zrealizować receptę zleconą przez weterynarza. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które przy okazji gwarantuje gabinetowi dodatkowe zysku.

Projektując tego typu przestrzeń, warto pomyśleć nie tylko o półkach i sklepowej witrynie. Przydatnymi mogą okazać się również szafy na leki. Nowoczesne metalowe meble biurowe będą prezentować się doskonale, a jednocześnie ułatwią spełnienie formalnych przepisów.

Szafa lekarska Sml 104

Oświetlenie w poczekalni — jakie powinno być?

Opowiedzieliśmy już sporo na temat mebli w poczekalni, a nie wspomnieliśmy o oświetleniu. W przypadku gabinetów musi ono być na tyle intensywne, by nie utrudniało wykonywania codziennych obowiązków. Podobną cechę powinny mieć źródła światła umieszczone w lobby. Odpowiednio mocne lampy gwarantują komfort pracowników, klientów i zwierzaków. Na jakie rozwiązanie w tym zakresie warto postawić? Sporą popularnością w ostatnich latach cieszy się oświetlenie typu LED. Jest ono nie tylko wydajne, ale przy okazji również energooszczędne. Oba aspekty mają znaczenie praktyczne dla niejednego lokalu usługowego.

Dodatkowy sprzęt, który przyda się w poczekalni

Lada, kanapy czy szafki na klucz to elementy podstawowe w każdej poczekalni u weterynarza. Jeśli masz większy budżet, możesz też zastanowić się nad dodatkową inwestycją w postaci sprzętu zapachowego. Dlaczego może okazać się doskonałym rozwiązaniem?

Nowoczesne urządzenie wydziela aromat, który neutralizuje nieprzyjemne zapachy w pomieszczeniu. Warto wspomnieć, że woń nie tylko tworzy przyjemną atmosferę w poczekalni. Oddziałuje również na pozytywnie na samopoczucie zwierząt odwiedzających klinikę. Pachnąca poczekalnia oznacza więc dla czworonoga mniejszy stres, a tym samym spokojną postawę podczas badania. To aspekt, który będzie powodem do radości wśród wielu właścicieli.

Gdzie założyć gabinet — w budynku czy w galerii handlowej?

Na koniec warto zadać sobie pytanie związane z lokalizacją gabinetu. Z jednej strony, wynajmując przestrzeń w budynku, w którym świadczy się różnego typu usługi, specjalista może liczyć na większą liczbę klientów. Nie można też zapominać, że blisko galerii handlowej znajduje się parking, co stanowi spore udogodnienie dla wielu osób.

Z kolei prowadzenie prywatnej praktyki we własnym budynku również ma swoje zalety. Brak czynszu to z pewnością spory atut dla właściciela. Z kolei część klientów preferuje wybrać się do kliniki, w której panuje domowa atmosfera i mniej bodźców rozpraszających ich zwierzę. W tym przypadku jednak warto mieć na względzie niektóre wady marketingowe. Im dalej od centrum, tym częściej do danego miejsca trafia się z polecenia. Fakt ten nie powinien być jednak problematyczny dla weterynarza, który ma już swoją pozycję na lokalnym rynku.

Sejf ognioodporny antywłamaniowy VALBERG FRS 75 T EL zamek elektroniczny

Projekt gabinetu weterynarza powinien uwzględniać nie tylko komfort pacjenta, ale też praktyczny charakter i konieczność spełnienia formalnych przepisów. Poczekalnia zaś stanowi wizytówkę każdej lecznicy. Z tego powodu, podczas planowania należy pamiętać o zakupie dobrej jakości mebli oraz ich dopasowaniu do otoczenia. Zarówno recepcja, jak i miejsce oczekiwania powinny znajdować się w dogodnej odległości. Nie bez znaczenia pozostaje też ogólna estetyka wnętrza. Jeśli pacjent po przekroczeniu progu poczuje się w nim dobrze, prawdopodobnie zostanie stałym klientem danego miejsca.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl