Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Jakie cechy powinien mieć dobry stół warsztatowy?
Jakie cechy powinien mieć dobry stół warsztatowy?

Jeżeli pracujesz w warsztacie zawodowo lub hobbystycznie, to wiesz jak istotne jest miejsce wykonywania określonych zadań. Dobrze dobrana wysokość stołu warsztatowego, jego powierzchnia, funkcjonalność czy zaaranżowanie miejsca na nim wpływa na ostateczne efekty działania. W tym tekście podpowiemy, na co zwrócić uwagę przy zakupie stołu warsztatowego i który z rodzajów takiego mebla będzie dla Ciebie najlepszy.

Meble warsztatowe stanowią podstawę wyposażenia każdego miejsca roboczego. Stół warsztatowy do garażu czy warsztatu pełni wśród nich niezwykle istotną rolę. To miejsce obrabiania różnych materiałów, przycinania, zmieniania kształtu, klejenia, ale też wypełniania dokumentów czy kreślenia projektów. Odpowiedni stół do garażu lub innego miejsca roboczego wpływa na Twój kręgosłup, efektywność pracy i zaaranżowanie całego pomieszczenia tak, aby było ono w pełni użyteczne.

Musisz dobrać odpowiedni rodzaj stołu, a także jego wymiar, by spełniał on wszystkie swoje role i w pełni zagospodarowywał Twoje potrzeby pod względem pracy w warsztacie.

Stół warsztatowy STW 403

Stół warsztatowy – wymiary, jakie powinien mieć

Zacznijmy od określenia odpowiednich wymiarów mebla. Chodzi tu jednak nie tylko o wysokość stołu warsztatowego. Jednym z najważniejszych kwestii związanych z roboczym stołem jest powierzchnia jego blatu. Jak duża powinna być? Jaki powierzchniowo musi być stół warsztatowy? Wymiary nie są tu jednoznaczne.

Wszystko zależy bowiem od Twoich potrzeb i warunków fizycznych. Przyjmuje się, że szerokość stołu roboczego nie powinna być większa niż długość wyciągniętej ręki. Dlaczego właśnie taki powinien być stół warsztatowy? Wymiary nie mogą Cię pod żadnym względem ograniczać, a szerokość na dostęp Twojej dłoni sprawia, że każde narzędzie lub materiał będziesz miał zawsze przy sobie.

Jeżeli chodzi o głębokość, to tutaj bierze się pod uwagę dwie kwestie. Pierwsza to walory użytkowe. Zawsze musisz mieć dostęp do każdego skrawka blatu roboczego, bez specjalnego wyginania się i utrudniania sobie pracy. Z drugiej strony – powierzchnia musi być na tyle duża, żeby ułożyć na niej najpotrzebniejsze narzędzia, obrabiany materiał i wszystko poukładać w uporządkowanym stylu. Z tego względu specjaliści wskazują, że ergonomiczny stół warsztatowy nie powinien być głębszy niż około 60 centymetrów.

Oczywiście, pamiętaj, żeby wybrać taki układ stołu, aby ten swobodnie mieścił się w Twoim pomieszczeniu roboczym, umożliwiał pełne korzystanie z innych sfer warsztatu czy garażu i pasował tam pod względem konstrukcyjnym.

Stół warsztatowy SWT 17/6 techno light trójka

Odpowiednia wysokość stołu warsztatowego

Jaka wysokość stołu warsztatowego będzie dla Ciebie najlepsza? W praktyce to, jaka wysokość stołu warsztatowego będzie dla Ciebie odpowiednia, zależy od takich kwestii jak charakter wykonywanej pracy czy Twojego wzrostu. Przede wszystkim ważne jest to, czy pracujesz siedząc czy stojąc. Osoby działające na krześle muszą mieć wysokość stołu warsztatowego na niższym poziomie niż te, które działają stojąc. Jeżeli pracujesz tak i tak, dobrym rozwiązaniem będą stoły warsztatowe z regulowaną wysokością.

Jaka wysokość stołu warsztatowego będzie najczęściej spotykana? To około 90 centymetrów, jednak na rynku dostępnych jest wiele wariantów tego typu mebli. W przypadku niższych osób, stół powinien mieć kilka centymetrów mniej. Komfort pracy wpływa na jej jakość i stan Twojego kręgosłupa – pamiętaj o tym!

Stół warsztatowy SWT 17/1 techno light trójka

Rodzaje stołów warsztatowych

Przede wszystkim pamiętaj, że stół warsztatowy (wymiary tego nie zmieniają) musi być trwały i mocny. Mebel ten najczęściej obciążony jest sporą wagą, intensywną pracą i ciągłym użytkowaniem. Z tego względu najlepiej postawić na stół wykonany z trwałych tworzyw takich jak drewno i metal.

Dostępnych jest wiele różnych wariantów stołów warsztatowych. Możesz postawić na najprostszą, ale mocną konstrukcję otwartą, bez dodatkowych półek czy szuflad. Przykładem takiego mebla jest stół warsztatowy ST14/01 techno expert dwójka. To stół z regulacją wysokości, o szerszym blacie, przystosowany do pracy w dwie osoby. Z kolei jeżeli szukasz mebla, który będzie zapewniał Ci nie tylko wysokiej jakości blat roboczy ale też dodatkowe szafki czy szuflady, świetnym wyborem będzie stół warsztatowy ST08/07 techno expert jedynka.

Możesz znaleźć także stoły, które posiadają rozbudowane szafki, mają dwie szuflady górne, są szerokie na trzy osoby czy przypominają trochę robocze biurka. Wszystkie łączy jakość wykonania i trwałość elementów konstrukcyjnych. Niezależnie jednak od rodzaju, zwróć uwagę na to, aby dobrze wybrać mebel na którym będziesz wykonywał swoją pracę. To istotna kwestia w zachowaniu odpowiednich zasad BHP i efektywności działania. Warto mieć to na uwadze!

Polecane produkty:

Stół warsztatowy SWT 17/10 techno light trójka
Stół do warsztatu SWT 17/2 techno light trójka

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl